IMG_20201009_141335_edited.jpg

PRAKTICKÉ INFOMRACE A RADY

PŘI CESTÁCH DO ALBÁNIE

ALBÁNIE

Shiqiperia exotická destinace Evropy. Ačkoli se Albánie nemůže zbavit pověsti turisticky nebezpečné oblasti, jedná se o nádhernou zemi, která nabízí  úžasné hory, křišťálově čisté jónské moře, krásné pláže a plážičky, historicky nesmírně bohatá archeologickiá naleziště a specifickou kulturu na které se podílely vlivy okolních zemí a nájezdníků asi tak, jako v žádné jiné evropské zemi. Mix kultury, kuchyně je zde obrovský. Albánie jde za poslední raketově dopředu a turistům dokáže nabídnout to, co jiná země ne.

Aktualizováno duben 2021

IMG_20200616_180618.jpg

TO NEJDŮLEŽITEJŠÍ PŘED CESTOU

Víza, režim vstupu a cestovní náležitosti:

Do Albánie vstupují občané ČR na občanský průkaz nebo s platným cestovním pasem bezvízově na 90 dní. V případě pobytu nad 90 dnů musejí čeští občané žádat o dlouhodobé vízum. Vstoupit do Albánie můžete z Černé Hory, Kosova, Makedonie, Řecka nebo na mezinárodním letišti v Tiraně nebo při plavbě trajektem z Itálie a Řecka v městech Durrës, Vlorë, Sarandë .V současné době při vstupu není požadován covid test ani jiná opatření týkající se Covid-19. 

IMG_20200616_104646.jpg

JAK DO ALBÁNIE - POZEMNÍ DOPRAVA

Cestování autem, vypůjčení auta, dopravní předpisy:

Cesta do Albánie z ČR vlastním autem cca 20 hodin. Pro řízení osobního automobilu vám postačí český řidičský průkaz (Pokud si chcete být jisti, nechte si udělat za poplatek 50 Kč, mezinárodní řidičský průkaz. Při mnoha silničních a celních kontrolách v Albánii, vždy postačil český řidičský průkaz)

 

NÁŠ TIPPůjčit automobil si můžete na letišti v Tiraně nebo ve velkých albánských městech (Berat, Sarandë, Vlorë, Durrës). Na letišti v Tiraně najdete více jak 10 autopůjčoven.

 

Doporučujeme mezinárodní autopůjčovnu Hertz se kterou máme na celém světě velmi dobré zkušenosti.  www.hertzalbania.com. Přibližné ceny zapůjčení auta Opel Corsa od 29 EUR, Chevrolet Spark 37 EUR, Opel Zafira – 7 míst 90 EUR, Opel Vivaro – 8 míst 100 EUR

Západ slunce nad horami

JAK DO ALBÁNIE - LETECKÁ DOPRAVA

Cestování letecky:

Do Albánie se dostanete letem z Prahy nebo Vídně let do Tirany. Ceny letenek se pohybují i od pár stovek korun za letenku s nízkorozpočtovou společností bez zavazadla, až po několik tisíc korun za letenku se zavazadlem. Koukněte na nabídky letecké společnosti WIZZ AIR. Letenky můžete hledat i na vyhledávačích  www.skyscaner.cz, www.letuska.cz, www.studentagency.cz.  Vždy se dobře ujistěte, co cena letenky a vámi zvolený zvýhodněný tarif zahrnuje. Doplácet za zavazadlo až na letišti se opravdu nevyplatí. Platba zavazadla na letišti může převýšit i  cenu letenky.

2. NEJLEPŠÍ MÍSTA JIHU A STŘEDU ALBÁNIE

KAM SE V ALBÁNII PODÍVAT?

TIP na místa v Albánii:

Sever Albánie: Albánské Alpy – pohoří Prokletije s vesnicí Tethi, jezero Shkodër, jezero Valbonës

Tirana a okolí: centrum města Tirana s parky a muzei, lanovka na horu a do NP Dajti

Severovýchodní Albánie: město Kukësi, údolí Valbony, nejvyšší hora Albánie Velký koráb

Jihovýchodní Albánie: kulturní město Korča, Prespánské jezero, jezero Ohrid, termální prameny Bënjë s mostem Kadiu a kaňonem Langaricë

Jih a Střední Albánie Berat, Kaňon Osumi, Gjirokaster, Permeti a nedaleké termální prameny, modré oko, Butrint, Ksamil, Himare, pláže Lidvah, Gjiri, Gjipe, Akvárium, Borsch, Queparo, NP LLogara,

 

NÁŠ TIP: Pokud máte rádi moře a pláže, doporučujeme Jižní pobřeží Albánie za Llogaro pass u Jónského moře. Zde se nacházejí oblázkové pláže a křišťálově čisté moře. Zatímco na severu pobřeží u Jadranského moře se nachází spíše písečné pláže s ne příliš čistým a průhledným mořem. Máte rádi hory? Nevynechejte oblast Theti. Máte rádi kulturu a historii? Nevynechejte Berat a Gjirocastru. Podrobně popsaná místa najdete v našich cestovních průvodcích.

Seaside Villa Gardens

KDE SE V ALBÁNII UBYTOVAT?

Ubytování v Albánii

Hledáte ubytování v Albánii? Nevíte jaké místo si vybrat? Podívejte se na naše nabízená ubytování. Rádi Vám s výběrem pomůžeme a zajistíme. Pokud hledáte klidnější místa s nádherným mořem, doporučumí Vám ubytování kolem měsečka Himara. Hledáte spíše větší hotel nebo hotelový komplex? Večerní promenádu a zábavu? Dooporučíme Vám Sarande nebo Vloru. Hledáte ubytování v historickým kulturou žijících městečkách Albánie? Doporučíme Vám ubytování v Gjirocastru nebo Beratu. Hledáte divočinu, hory nebo dobré kempy? Doporučíme Vám ta nejlepší místa co známe.

IMG_20200623_085219_edited_edited.jpg

CHCI DO ALBÁNIE S CESTOVNÍ KANCELÁŘÍ

Nejlepší poznávací zájezdy do Albánie

Chcete vyrazit do Albánie, ale nechcete vyrazit sami? Chcete si užít ten nejlepší poznávací zájezd plný poznání, opravdových zážitků a opravdu bohatý program.  Vydejte se na pozávací zájezd s naší CK. Máme malou cestovní kancelář, která je na trhu již 10 let. Albánie patří mezi naše oblíbené destinace, protože Albánie je úžasná. Pokud preferujete odpočinek, zajistíme Vám to nejepší místo pro Váš odpočinek, na míru doporučíme a zajistíme ubytování, transfer z letiště a výlety na místě. Podívejte se na náše poznávcí zájezdy do Albánie.

IMG_20200621_100637.jpg

CHCI DO ALBÁNIE INDIVIDUÁLNÉ S REZERVACÍ SLUŽEB

Nakombinujte si svou dovolenou v Albánii. DOVOLENÁ NA MÍRU

Plánujete dovolenou v Albánii? Nakombinujte si jednoduše Vaši dovolenou. Zajistěte si ubytování, výlety, naplánujte program jednoduše dle rad profesionálních průvodců a na jednom místě. Vybrat si můžete z cestovích itinerářů, výletů, rezervujte si například výlety lodí kolem pobřeží a další, nebo si zarezervujte auto či ubytování.

Nechte se inspirovat

Procestuje Albánii podle rad profesionálních českých průvodců

Chcete vyrazit do Albánie hned bez dlouhého plánování. Zakupte si našeho o průvodce  s navrženým itinerářem cesty.  Den po dni, krok za krokem Vás povede po krásných místech Jihu a Středu Albánie. Bez dlouhého plánování tak nevynecháte žádné zajímavé místo.

Mohlo by se dále hodit

Pozemní doprava v Albánii:

Co se týká dopravy, alespoň ze začátku jezděte velmi obezřetně. Albánci jsou zvyklí na jiný styl jízdy na který si budete muset chvíli zvykat.

 

NÁŠ TIP: Albánští řidiči nejsou agresivní, spíše jsou více temperamentní a na silnicích při jízdě více prudernější. Nesnažte se s nikým závodit. Albánci vás budu rádi předjíždět kdekoli i na nepřehledném místě. Je lepší se nestresovat a raději je pustit. Při řízení buďte velmi obezřetní, neboť velmi často nastávají situace, které by na našich silnicích a dálnicích nikdy nebyly možné. Podél dálnice či rychlostní silnice bývají obchůdky, prodejci, vedlejší vjezdy. Velmi často se tedy stane, že Vám do pravého jízdního pruhu může někdo neočekávaně vjet. Také pěšího či cyklistu tu můžete kdykoli na dálnici potkat a velmi často i v protisměru proti vám. Styl řízení je jiný a musíte počítat se všemi možnými situacemi. Nedivte se také, pokud přes silnici přechází stádo koz, ovcí, či se pasou přímo podél silnice.

Stopování v Albánii:

Cestovat stopem v Albánii lze bez problémů. Čekání nebývá delší na frekventovaných místech více jak 10 minut. Dříve byla takováto přeprava zcela normální, protože každá rodina auto nevlastnila. Velmi často Vám také Albánci ještě dají další rady a tipy, nebo Vás provezou městem, a ukážou největší zajímavosti.

 

Kempování v Albánii:

Přespat můžete v placených kempech nebo „nadivoko“ v přírodě. Kempovat bez problému a volně můžete i na plážích. V Albánii vás za to nikdo pokutovat nebude, pokud tedy nekempujete na soukromém parkovišti. Domluvit se na zaparkování a přenocování můžete i na soukromích pozemcích. Albánci si rádi za pronájem přivydělají, ale většinou vás nechají přenocovat bez poplatku.

 

Většina kempů v Albánii má vysokou úroveň a nízké ceny. Tak jako např. kemp Moskato na pláži Livad u Himare, kde je čisto a levně, kemp vlastní rodina Joshi a mají tu pěti hvězdičkové záchody. Velmi doporučujeme. Vasil Joshi mluví i česky, a Čechy tu mají rádi. GPS kemp Moskato.

 

​Počasí v Albánii, kdy vyrazit na cesty

Albánie má středomořské klima, kdy zimy jsou mírné a deštivě, na horách sněží. Na jaře se teploty šplhají vzhůru, a jarní měsíce květen a červen jsou také velmi příjemné k cestování a poznávání Albánie. Od poloviny června, přes červenec, srpen a září jsou teploty nejvyšší, mnohdy šplhají přes 35˚C. Konec září a říjen je opět období velmi vhodné k cestování. Na horách v tuto dobu však bývá chladno.

 

NÁŠ TIP: Vyjeďte do Albánie v období května a června. Počasí nebývá tak horké, ceny jsou před sezónou nižší a na mnoha místech budete skoro sami. V plné sezóně bývají pláže více zaplněny místními turisty a plné slunečníků. Pro ty, kteří nemají rádi horké počasí, vysoké teploty, davy turistů a více než koupání v moři preferují poznávání země, doporučujeme vyrazit do Albánie právě v květnu. Podél pobřeží vedou výborně značené stezky, které můžete projít a dostat se tak na místa, kam nevedou cesty. Více informací o stezkách a možných výletech najdete v našem průvodci po stažení. 

Co ochutnat:

Albánská kuchyně je velmi rozmanitá. Jídelníček ovlivňovali a ovlivňují kuchyně balkánská, turecká, řecká nebo italská. V poslední době naleznete hlavně ve velkých městech celosvětový vliv a setkáte se třeba se sushi nebo schnitzel.

Mezi rychlými jídly na ulici doporučujeme ochutnat z nepřeberného množství byreků (plněných taštiček z listového těsta) nebo suflagë (kebab, gyros podávaný v pita chlebu, někdy s hranolkami). V restauracích u moře všechny varianty jídel s mořskými plody, jako třeba těstoviny nebo rizoto s mořskými plody. Nezapomeňte na čerstvé grilované ryby. Ochutnat můžete Koc (pražma) nebo Levrek (sea bass neboli mořský vlk). Ve Středozemí ochutnejte plněné papriky, Musaku nebo Qofte (masové kuličky nebo válečky). K tradiční snídani patří např. Petulla (kousky smaženého těsta podávané s medem), zapíjet můžete Ayranem. A samozřejmě nesmí chybět ranní kává, výborné esspreso, cafe latte, capuchino nebo frapé, protože to tedy v Albánii umějí velmi dobře, a i v té nejzapadlejší vesnici nebo na neobydlené pláži nebo v NP mají ty nejlepší přístroje.

Internet a wi-fi v Albánii:

V Albánii jsou skoro v každé restauraci, kavárničce, hotýlku, benzinové pumpě wi-fi bez poplatku. Kdykoli tedy budete potřebovat dostat se k internetu, není to vůbec žádný problém. Proto ani nedoporučujeme kupovat si místní karty s daty, které většinu času stejně moc nefungují.

 

Ceny v Albánii:

S rozdílnými cenami se setkáte samozřejmě v sezóně (červenec/srpen) a mimo sezónu. Vyšší ceny jsou také na pobřeží oproti vnitrozemí, což se netýká turisticky navštěvovaných míst jako je např. Tethi.

Jídlo v restauracích:

byrek = 100 leke, suflagë (kebab) = 200 leke, pizza margarita = 400 leke, rizoto s mořskými plody = 700 leke,grilovaná ryba = 800 leke,

řecký salát = 350 leke (porce pro 2 osoby),

 

nápoje v restauraci:

točené pivo = 150 - 550 leke/0,5 l,víno 0,5 l = 400 – 500 leke, voda 1,5 l = 150 leke,fresh džus = 300 leke,esspreso = 100 leke,cafe frapé = 150 leke, zelenina za 1 kg:rajčata, okurky =  80 leke, lilek, cuketa = 50 leke

 

nafta: 128 – 158 leke/l,

Obecné informace:

Počet obyvatel: 3.400.00

Hlavní město:

Tirana (553.000 obyvatel)

Rozloha:

28.748 km² (zhruba jako Belgie nebo třetina rozlohy České republiky

Měna:

albánské leke (1 leke = cca 0,20 Kč),

EURO, USD nebo další valuty vyměníte bez problémů ve směnárnách.  

Náš tip: Na mnoha místech můžete platit platebními nebo kreditními kartami, problém není ani výběr z bankomatu.

U výběrů z bankomatů doporučujeme vybrat najednou větší částku peněz než vybírat několikrát po menších částkách. Vždy je účtován stejný poplatek.)

 

Jazyk:

albánština

(dvě nářečí, na severu se mluví gegštinou, na jihu tokštinou).

 

Zajímavost: Obě albánská nářečí jsou velmi odlišná a lidé ze severu s lidmi z jihu mohou mít problém si rozumět).

Mladí lidé často umí celkem dobře anglicky, zvláště na turistických místech se Albánci snaží s turisty dorozumět. Většinou se s vámi domluví anglicky, italsky, někdy i německy, a pár slovíček umějí i česky nebo polsky.

Náboženství:

Islám, Pravoslavné, Katolické

 

Celá historie země a náboženství je ovlivněno mnoha směry. Italskou, Řeckou, Tureckou kulturou.

Podnebí:

Středomořské klima, které kvůli rozsáhlému pohoří není stejné na celém území.

Délka pobřeží:

418 km

Nejvyšší hora:

Velký Korab (2 764 m.n.m, leží na hranicích s Makedonií)

Flóra:

Albánie má jednu z nejbohatších flór ze všech balkánských států. Roste tu přes 3 250 druhů rostlin, z toho několik desítek endemických druhů.

Fauna:

Díky letité izolaci a nerozvinutému průmyslu a lesnictví, si Albánie na mnoha místech stále uchovává divokou přírodu a téměř původní pralesy. Najdete tu více jak 1 500 druhů obratlovců, ptáků a ryb. Z toho 90 druhů žije pod ochranou světových organizací.

NAŠE REFERENCE

Jarka a Ludek K.

ALBÁNIE

28. 8. 2020

Milí Poradovi,

ještě jednou děkujeme za úžasnou dovolenou, asi nikdy jsem ještě nebyla na dovolené, kde bych nemusela řešit peníze, útratu, jídlo....prostě nic. Byl to pro mě bezvadný odpočinek. 

IMG_20200218_165046_edited_edited.jpg

KONTAKTUJTE NÁS

Máte dotazy? Chcete zajistit Vaši cestu do Albánie či další služby s tím spojené? Napište nám.

  • Black Facebook Icon