top of page

Shiqiperia exotická destinace Evropy. Ačkoli se Albánie nemůže zbavit pověsti turisticky nebezpečné oblasti, jedná se o nádhernou zemi, která nabízí  úžasné hory, křišťálově čisté jónské moře, krásné pláže a plážičky, historicky nesmírně bohatá archeologickiá naleziště a specifickou kulturu na které se podílely vlivy okolních zemí a nájezdníků asi tak, jako v žádné jiné evropské zemi. Mix kultury, kuchyně je zde obrovský. Albánie jde za poslední raketově dopředu a turistům dokáže nabídnout to, co jiná země ne.

TO NEJDŮLEŽITEJŠÍ PŘED CESTOU

Víza, režim vstupu a cestovní náležitosti:

Do Albánie vstupují občané ČR na občanský průkaz nebo s platným cestovním pasem bezvízově na 90 dní. V případě pobytu nad 90 dnů musejí čeští občané žádat o dlouhodobé vízum. Vstoupit do Albánie můžete z Černé Hory, Kosova, Makedonie, Řecka nebo na mezinárodním letišti v Tiraně nebo při plavbě trajektem z Itálie a Řecka v městech Durrës, Vlorë, Sarandë .

MÍSTA KTERÁ V ALBÁNII POZNAT

IMG_20200624_194246.jpg

JAK DO ALBÁNIE - POZEMNÍ DOPRAVA

Doprava do Albánie

Při dopravě vlastním automobilem doporučujeme nejrychlejší trasu Brno - Bratislava - Maďarsko - Srbsko - Makedonie - Albánie. Při cestě se vyplatí sledovat hraniční přechody například na aplikaci Border Whatcher či oficiální stránky přechodů. Vyhnete se tak případnému dlouhému čekání. Doporučujeme si cestou udělat přestávku v Makedonii ve Skopje za kulturou a ve městě Ohrid u Ohridského jezera z Makedonské strany. 

 

letecká doprava: 

Do Albánie se dostanete nejlépe letem z Prahy nebo Vídně Letecká společnost WIZZ AIR mívá výhodné lety z Vídně. Letenky můžete hledat i na vyhledávačích  www.skyscaner.cz, www.letuska.cz, www.studentagency.cz.  Vždy se dobře ujistěte, co cena letenky a vámi zvolený zvýhodněný tarif zahrnuje. Doplácet za zavazadlo až na letišti se opravdu nevyplatí. Platba zavazadla na letišti může převýšit i  cenu letenky.

Pokud plánujete půjčení automobilu na letišti, doporučujeme mezinárodní autopůjčovnu Hertz se kterou máme na celém světě velmi dobré zkušenosti.  www.hertzalbania.com. Přibližné ceny zapůjčení auta Opel Corsa od 29 EUR, Chevrolet Spark 37 EUR, Opel Zafira – 7 míst 90 EUR, Opel Vivaro – 8 míst 100 EUR

IMG_20200623_100159.jpg

Tip na místa v Albánii

Sever Albánie: Albánské Alpy – pohoří Prokletije s vesnicí Tethi, jezero Shkodër, jezero Valbonës

Tirana a okolí: centrum města Tirana s parky a muzei, lanovka na horu a do NP Dajti

Severovýchodní Albánie: město Kukësi, údolí Valbony, nejvyšší hora Albánie Velký koráb

Jihovýchodní Albánie: kulturní město Korča, Prespánské jezero, jezero Ohrid, termální prameny Bënjë s mostem Kadiu a kaňonem Langaricë

Jih a Střední Albánie Berat, Kaňon Osumi, Gjirokaster, Permeti a nedaleké termální prameny, modré oko, Butrint, Ksamil, Himare, pláže Lidvah, Gjiri, Gjipe, Akvárium, Borsch, Queparo, NP LLogara,

NÁŠ TIP: Pokud máte rádi moře a pláže, doporučujeme Jižní pobřeží Albánie za Llogaro pass u Jónského moře. Zde se nacházejí oblázkové pláže a křišťálově čisté moře. Zatímco na severu pobřeží u Jadranského moře se nachází spíše písečné pláže s ne příliš čistým a průhledným mořem. Máte rádi hory? Nevynechejte oblast Theti. Máte rádi kulturu a historii? Nevynechejte Berat a Gjirocastru. Podrobně popsaná místa najdete v našich cestovních průvodcích.

ALBÁNIE

Do Albánie s cestovním itinerářem

jak cestovat do Albánie, cestovní itinerář, cestovní itineráře, cestovní průvodce, itineráře cest, Albánie průvodce
jak cestovat do Albánie, cestovní itinerář, cestovní itineráře, cestovní průvodce, itineráře cest, Albánie průvodc
jak cestovat do Albánie, cestovní itinerář, cestovní itineráře, cestovní průvodce, itineráře cest, Albánie průvodc
jak cestovat do Albánie, cestovní itinerář, cestovní itineráře, cestovní průvodce, itineráře cest, Albánie průvodc
STÁHNOUT ITINERÁŘ

Mohlo by se dále hodit

IMG_20200615_164405.jpg

Pozemní doprava v Albánii:

Co se týká dopravy, alespoň ze začátku jezděte velmi obezřetně. Albánci jsou zvyklí na jiný styl jízdy na který si budete muset chvíli zvykat.

 

NÁŠ TIP: Albánští řidiči nejsou agresivní, spíše jsou více temperamentní a na silnicích při jízdě více prudernější. Nesnažte se s nikým závodit. Albánci vás budu rádi předjíždět kdekoli i na nepřehledném místě. Je lepší se nestresovat a raději je pustit. Při řízení buďte velmi obezřetní, neboť velmi často nastávají situace, které by na našich silnicích a dálnicích nikdy nebyly možné. Podél dálnice či rychlostní silnice bývají obchůdky, prodejci, vedlejší vjezdy. Velmi často se tedy stane, že Vám do pravého jízdního pruhu může někdo neočekávaně vjet. Také pěšího či cyklistu tu můžete kdykoli na dálnici potkat a velmi často i v protisměru proti vám. Styl řízení je jiný a musíte počítat se všemi možnými situacemi. Nedivte se také, pokud přes silnici přechází stádo koz, ovcí, či se pasou přímo podél silnice.

Stopování v Albánii:

Cestovat stopem v Albánii lze bez problémů. Čekání nebývá delší na frekventovaných místech více jak 10 minut. Dříve byla takováto přeprava zcela normální, protože každá rodina auto nevlastnila. Velmi často Vám také Albánci ještě dají další rady a tipy, nebo Vás provezou městem, a ukážou největší zajímavosti.

 

Kempování v Albánii:

Přespat můžete v placených kempech nebo „nadivoko“ v přírodě. Kempovat bez problému a volně můžete i na plážích. V Albánii vás za to nikdo pokutovat nebude, pokud tedy nekempujete na soukromém parkovišti. Domluvit se na zaparkování a přenocování můžete i na soukromích pozemcích. Albánci si rádi za pronájem přivydělají, ale většinou vás nechají přenocovat bez poplatku.

 

Většina kempů v Albánii má vysokou úroveň a nízké ceny. Tak jako např. kemp Moskato na pláži Livad u Himare, kde je čisto a levně, kemp vlastní rodina Joshi a mají tu pěti hvězdičkové záchody. Velmi doporučujeme. Vasil Joshi mluví i česky, a Čechy tu mají rádi. GPS kemp Moskato.

IMG_20200812_124030.jpg

Kde se v Albánii ubytovat?

Do Albánie můžete jet poznávat úžasná starobylá města, kulturu, lézt po horách nebo si užívat sluníčka a moře. Záleží na tom, co vše chcete vidět, zažít, zda preferujete při Vaší dovolené spíše klidné pláže, nebo rušnější městská místa s večerní zábavou. Pokud hledáte klidnější místa s nádherným mořem, doporučujeme dojet k moři až na jižní pobřeží Albánie, kde se nachází nejhezčí pláže Albánie. V této lokalitě se můžete ubytovat kolem městečka Himara. Pokud hledáte spíše větší hotel nebo hotelový komplex či večerní promenádu a zábavu, ubytujte se v centru Sarande. I zde Vás čekají krásné pláže v blízkém okolí. 

​Počasí v Albánii, kdy vyrazit na cesty

Albánie má středomořské klima, kdy zimy jsou mírné a deštivě, na horách sněží. Na jaře se teploty šplhají vzhůru, a jarní měsíce květen a červen jsou také velmi příjemné k cestování a poznávání Albánie. Od poloviny června, přes červenec, srpen a září jsou teploty nejvyšší, mnohdy šplhají přes 35˚C. Konec září a říjen je opět období velmi vhodné k cestování. Na horách v tuto dobu však bývá chladno.

 

NÁŠ TIP: Vyjeďte do Albánie v období května a června. Počasí nebývá tak horké, ceny jsou před sezónou nižší a na mnoha místech budete skoro sami. V plné sezóně bývají pláže více zaplněny místními turisty a plné slunečníků. Pro ty, kteří nemají rádi horké počasí, vysoké teploty, davy turistů a více než koupání v moři preferují poznávání země, doporučujeme vyrazit do Albánie právě v květnu. Podél pobřeží vedou výborně značené stezky, které můžete projít a dostat se tak na místa, kam nevedou cesty. Více informací o stezkách a možných výletech najdete v našem průvodci po stažení. 

Co ochutnat:

Albánská kuchyně je velmi rozmanitá. Jídelníček ovlivňovali a ovlivňují kuchyně balkánská, turecká, řecká nebo italská. V poslední době naleznete hlavně ve velkých městech celosvětový vliv a setkáte se třeba se sushi nebo schnitzel. Mezi rychlými jídly na ulici doporučujeme ochutnat z nepřeberného množství byreků (plněných taštiček z listového těsta) nebo suflagë (kebab, gyros podávaný v pita chlebu, někdy s hranolkami). V restauracích u moře všechny varianty jídel s mořskými plody, jako třeba těstoviny nebo rizoto s mořskými plody. Nezapomeňte na čerstvé grilované ryby. Ochutnat můžete Koc (pražma) nebo Levrek (sea bass neboli mořský vlk). Ve Středozemí ochutnejte plněné papriky, Musaku nebo Qofte (masové kuličky nebo válečky). K tradiční snídani patří např. Petulla (kousky smaženého těsta podávané s medem), zapíjet můžete Ayranem. A samozřejmě nesmí chybět ranní kává, výborné esspreso, cafe latte, capuchino nebo frapé, protože to tedy v Albánii umějí velmi dobře, a i v té nejzapadlejší vesnici nebo na neobydlené pláži nebo v NP mají ty nejlepší přístroje.

bottom of page